Aeroklub Lubelski - Sekcja szybowcowa

Sekcja szybowcowa

"Szybownictwo jest kwintesencją latania." Tak krótko można opisać ten wspaniały sport, którym zajmuje się sekcja szybowcowa Aeroklubu Lubelskiego.

Bocian

Sekcję tworzy blisko osiemdziesiąt osób, co w porównaniu z ilością szybowców stanowi pewną dysproporcję. Ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, aby wszyscy się na raz zjawili. Przy odrobinie chęci na poranne wstawanie, można się wylatać :)

Do dyspozycji sekcja ma 18 szybowców. Przybywa też powoli prywatnych szybowców. Niestety, nie przybywa tylko miejsca w hangarze. Więc trzeba coraz bardziej się nagłowić przy hangarowaniu szybowców na koniec dnia.

mewkiCieszy nas jednak, że co roku ten sport zdobywa coraz więcej zwolenników. Szkolenie adeptów szybownictwa zaczyna się tradycyjnie wiosną oraz w lecie, w okresie wakacyjnym. Przy dobrej pogodzie i dyspozycyjności oraz zdolności ucznia, już po 2 tygodniach nauki latania uczeń może wykonywać swoje pierwsze, samodzielne loty.

Jednak nauka nie kończy się tylko na lataniu. Niezbędne okazują się umiejętności i oczywiście zdolności obsługi innych maszyn, takich jak ciągnik "rolniczy" Ursus do wyciągania szybowców na start czy samochód terenowy do obsługi liny wyciągarkowej. Ogólnie rzecz mówiąc, na lotnisku zawsze jest co robić, więc nie może być mowy o nudzie.

Oficjalny polski serwis szybownictwa:

Sekcja szybowcowa3.04.2017
Zebranie Sekcji Szybowcowej